Katar Kraliyet Ailesi BEBEK HOTEL’i aldı…

0
169

En güzel İstanbul manzarası ile ilgi gören, bir dönem önemli edebiyatçıların buluşma noktası olan Bebek Hotel, 220 Milyon Dolara Katar Kraliyet Ailesi’ne satıldı.

Otel Ocak ayında rezidansa dönüşecek.

BEBEK OTELİN TARİHÇESİ

Bebek Otelin tarihçesi 1947 yıllarına dayanır. Hikaye, Bursa’da ipek fabrikası sahibi baba Muammer Karamanoğlu’nun fabrikasını satıp İstanbul’a taŞınmasıyla baŞlar. Baba, bugünkü otelin bir bölümü olan binayı satın alıp en üst iki katına yerleŞir. 1950 senesinde bitiŞikteki arsayı da satın alıp apartman inŞaatını gerçekleŞtirir.
Daha sonra iki binayı da birleŞtirip mevcut apartmanı otel olarak hizmete açmayı baŞarır. Zamanın lüks tesisleri arasında yer alan Bebek Otel ve Bebek Lokantasında ünlü kemancı DarvaŞ ve ekibi çalıŞmıŞtır.
1967 yılında Muammer Bey’in vefatından sonra eŞi, iki oğluyla birlikte otelin iŞletmesini üstlenir. 1969 yılında anne de vefat eder. Oğulların bir süre otelin yönetimini devam ettirmesinden sonra 1976 yılında, Bebek Otel iŞletmesini Günsu AŞ devralır. Günsu A.Ş. zamanında Bebek Otel, ismini tüm dünyaya tanıtmıŞ, Bebek Otel Barı, 1985 yılında dünyanın en iyi elli barı arasına giren Türkiye’de tek bar olarak baŞarısını kanıtlamıŞ, Ambassadeurs Restoranı ile dünyanın önde gelen isimlerine ev sahipliği yapmıŞtır.
1999 yılında mal sahibi Sayın Selçuk Karamanoğlu Günsu AŞ ile birlikte Bebek Otel’i köklü bir renovasyona tabi tutmaya ve dünya standartlarında bir butik otel olarak hizmete açmaya karar verir.

İkibuçuk yıl süren detaylı ve özverili yenileme çalıŞmaları sonucunda Bebek Otel eŞsiz manzaralı ve konforlu odaları, müŞterilerine daima en kaliteli servisi hizmet edinmiŞ Ambassadeurs Restoranı ve iŞ çıkıŞları-öğleden sonra toplantılarının vazgeçilmez mekanı Bebek Bar ve Terası ile Nisan 2002’de misafirlerimizin yeniden hizmetine açılır.

İSTANBUL’UN İLK BUTİK OTELİ

1969 yılında anne de vefat eder. Oğulların bir süre otelin yönetimini devam ettirmesinden sonra 1976 yılında, Bebek Otel işletmesini Günsu AŞ devralır. İstanbul’un ilk butik oteli olarak bilinen Bebek Oteli 30 yıldır, Ruhi Su’nun oğlu Güngör Su’nun şirketi Günsü tarafından işletiliyor. Bu şirketin sahibinin aile bağları da oldukça ilginç.

Günsu’nun kurucusu, Esra Kuradacı’nın babası Güngör Su, halk türkülerinin ünlü yorumcusu Ruhi Su’nun oğlu.  Ancak, Esra Kuradacı, bunun ailenin bir sırrı olduğunu vurguluyor. Esra Kuradacı’nın annesi  Zeynep Su da babası gibi profesyonel  rehber.  Aynı zamanda  Net Holding’in kurucularından biri. Su Ailesi, otelin halen yurtdışında olan sahipleriyle iyi ilişkileri sürdürmüş. Bu işbirliği sonucu Bebek Otel, 2.5 yıl süren bir çalışma sonucu, her biri 45 metrekarelik 21 lüks suitlik kapasiteye ulaşmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here